A várandósság alatti cukorbetegség elsőként a babavárás alatt kezdődik, vagy ekkor derül ki, vagyis elképzelhető, hogy a probléma már korábban is jelen volt, csak nem került felismerésre.
A nem felismert és/vagy nem kezelt cukorbetegség a te-, és a babád egészségét is veszélyezteti. Sőt továbbmegyek, a te későbbi egészségi állapotodat, későbbi terhességeidet is érintheti.
Hiszen:
Azoknál az édesanyáknál, akik terhességi cukorbetegségben (= gesztációs diabétesz, GDM) szenvedtek, 3-4 x gyakoribb a 2. típusú cukorbetegség kialakulása 5-15 éven belül.
Ha a várandósságod alatt terhességi cukorbetegségben szenvedtél, akkor sajnos életed végéig diabétesz szempontjából fokozottan veszélyeztetett vagy, még akkor is, ha helyreállt a vércukorszinted a szülést követően.
Mi történik ilyenkor a szervezetben?
Az inzulin nevű hormon feladata, hogy a vérben található glükózt (=cukrot) segítsen bejuttatni a sejtekbe, vagyis az inzulin hatására csökken a vércukorszint.
Élettani körülmények között a várandósság elején a vércukorszint enyhén lecsökken, majd a későbbi hetekben, nagyjából a várandósság második felében, azonban már emelkedik. Ennek az emelkedésnek az oka, hogy az inzulin nem tudja már annyira kifejteni a hatását, vagyis nem tudja lecsökkenteni a vércukrot kellő mértékben. Ennek kompenzálására a szervezet több inzulint kezd el termelni, így a normál anyagcseréjű várandósoknál normál vércukorértékeket mérünk.
Ezzel szemben, akinél fennáll a terhességi cukorbetegség (=GDM, gesztációs diabétesz), szervezete nem képes több inzulint termelni, vagyis nem tudja lecsökkenteni a vércukrot kellő mértékben, így nála a vércukorértékek magasak lesznek.
Ha szeretnél erről többet megtudni, kattints ide!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: