Kristóf: “Anya! Ez a legfinomabb kalács, amit valaha ettem.
Én: “Köszönöm drágám, nagyon kedves vagy.”
Ő: “Ezt most nem csak azért mondom, hogy örüljél. Tényleg nagyon finom.” 🙂
Szóval tényleg nagyon finom és EGYSZERŰ.
Hozzávalók:
50 dkg búzaliszt (nem szoktam szitálgatni), 1 csomag szárított élesztő, 1 kávéskanál só, 1 vaníliarúd kikapart belseje, 1,5 evőkanál barnacukor, 1 db tojássárgája, 5 dkg olvasztott vaj, 1,5 dl langyos tej+ 1 tojás a kenéshez és 1 dl langyos tej csipet barnacukorral az élesztő felfuttatásához.
Az élesztőt felfuttatjuk a langyos cukros tejben, majd minden hozzávalót jól összedolgozunk. Langyos helyre, vagy kelesztőtálba tesszük és duplájára kelesztjük. Nagyjából 30-45 perc kell hozzá.
Amikor megkelt 6 egyenlő részre osztjuk a tésztát, és lisztezett deszkán nagyjából 40 cm hosszúságú szálakat sodrunk belőlük. Amikor ezzel megvagyunk, a hat szálat az egyik végükön összeragasztjuk. Fontos, hogy ilyenkor a szálakat enyhén lisztezzük meg, mert így sütéskor és fonáskor nem fognak összeragadni, jobban tudnak egymáson mozogni.
Hatos fonással összefonjuk a szálakat. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy kezünket keresztbe rakjuk és a két szélső szálat megfogjuk, megcsavarjuk őket, majd az egyiket betesszük középre, és ezzel a szabad kezünkkel felveszünk a széléről egy újabb szálat. A kettőt ismét megcsavarjuk, most a másikat tesszük le, és egy újabbat veszünk föl. Ezt egészen addig folytatjuk, míg el nem fogynak a szálak. Ha elfogytak, összetapasztjuk a végükön őket. Lehet, hogy ez most túl bonyolultan hangzott, ezért lehet próbálkozni a hagyományos hármas fonással. Ilyenkor kétszer három szálat sodrunk, és két kalácsunk lesz. De rá is lehet guglizni a hatos fonásra:)
Az egész megfont kalácsot lazán megfogjuk, és egy kicsit az egészet összesodorjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük. Megkenjük felvert tojással és fél órát hagyjuk pihenni. Ekkor ismét megkenjük, és mikor ez megszáradt (a száradás alatt pont bemelegszik a sütő, tehát érdemes ekkor bekapcsolni), betesszük a sütőbe, 180 fokra légkeveréses programra (sima sütő: kb. 200 fok, gáz 5-6 fokozat). Szép aranysárgára sütjük, ez 15-20 perc múlva meg is történik.
Sütés után tegyük rácsra, hagyjuk kicsit hűlni, s ekkor szeleteljük fel.
Vajjal és mézzel/lekvárral csodás reggeli!
Szia!
De, abszolút kiváltható.
Nem csak a teljes kiőrlésű változat egészséges (bár igaz, hogy ilyenkor a magas rosttartalma is hozzájárul az egészségünkhöz), hanem a fehér tönkölyliszt is egészséges. Magasabb a fehérje-, vitamin és ásványianyag-tartalma, mint a hagyományos fehér lisztnek.
Én is csináltam már vele. Az a tapasztalatom, hogy egy kicsit nehezebben kel meg, mintha a hagyományos fehér liszttel készítenénk, és egy kicsit kevesebb is kell belőle (vagy több folyadékot kell hozzáadni) a magasabb sikértartalma miatt.
Szép napot, Niki
Szia Niki, azon gondolkoztam, hogy a kalács és a lángos esetében a sima lisztet nem lehetne kiváltani fehér tönköly liszttel? Vagy, ha nem teljes kiőrlésű, akkor semmivel sem lenne egészségesebb?