Tudatosmami

Egyre több gyermeknek van gond a testsúlyával.

1958 és 2003 között végzett felmérések alapján elmondható, hogy a fejlett országokban az elhízás előfordulása megduplázódott. Döbbenetes, hogy Európában napjainkban a gyermekek 20%-a, tehát minden ötödik gyermek túlsúlyos vagy elhízott.

Hazánkban sem jobb a helyzet, 2003-2005 között végzett vizsgálat alapján a túlsúlyos és elhízott gyerekek aránya szintén 20% körüli, s az eredmények szerint mind a túlsúly, mind az elhízás előfordulása az életkor előrehaladtával nőtt. Egy 1996. és 2004. közötti vizsgálat is rámutatott arra, hogy az 5-17 éves korosztályban az elhízás előfordulása jelentősen nőtt.

Hazánkban a halálozások háromnegyed része összefüggésben van a táplálkozással és életmóddal. Ez azt jelenti, hogy számos betegség lenne megelőzhető, ha táplálkozásunkra odafigyelnénk. Ezek után nem kell csodálkoznunk azon a statisztikai tényen, hogy Magyarországon az első számú halálok a szív-érrendszeri megbetegedések (mely szoros összefüggést mutat az elhízással) és az előkelő második helyet a daganatos megbetegedésekből származó elhalálozás adja.

Számomra az eredményekben az a szomorú, azon túl, hogy a túlsúlyos, elhízott gyerekek nagyon jó eséllyel lesznek felnőtt korukban is elhízottak, és indulnak hátrányosan az élet számtalan területén az, hogy a gyermekek nem önmaguk miatt szenvednek ebben a kórképben.

Ez a szülői döntésünk következménye.
Vajon ki adja nekik az első csokoládét, gumicukrot, nápolyit, stb.?!
Mi, szülők vagyunk a felelősek azért, hogy kiegyensúlyozott gyermek, s egészséges felnőtt váljék belőlük.

A gyermekkori elhízáshoz a legnagyobb mértékben a rossz szülői minta (sajnos ez van, ha tetszik, ha nem) vezet. Kezdve a rendszertelen sporttól, és étkezéstől, a tévé előtti nassolásokig. 

A kevés zöldség-, gyümölcsfogyasztás, a cukrozott üdítőitalok fogyasztása, az egészségtelen nassolnivalók (pláne, ha ez számítógépezés, vagy tévénézés közben történik) nagymértékben hozzájárulnak a kedvezőtlen statisztikákhoz.

A reggeli elmaradása és a „sokszor-keveset” aranyszabály helyett a mértéktelen evés is jelentősen elősegíti a gyermek testtömegének gyarapodását.

Szintén nem segít a dolgon, ha az „eztmuszájmegenned” mondat rendszeresen hagyja el a szánkat az ebédlő asztalnál.

Tudatosan megélt szép napot!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!